Prečo sú lieky (ne)dostupné?

Prečo sú lieky (ne)dostupné?

Zabezpečíme pre vás všetky registrované/kategorizované lieky, zdravotnícke pomôcky, dietetické potraviny, ktoré vám predpísal váš ošetrujúci lekár. Ak sa nám to nepodarí, vysvetlíme vám dôvody. Od otvorenia našej lekárne sme proti reexportu liekov, ktorý je jedným z dôvodov nedostupnosti liekov. Rokmi pribudli ďalšie príčiny. Štátny ústav pre kontrolu liečiv zverejňuje a denne aktualizuje informácie o prerušeniach, zrušeniach a obnoveniach dodávok liekov na svojej webovej stránke.

Prečo sú lieky (ne)dostupné?

Systém na objednávanie nedostupných liekov

V SR bol vytvorený systém na objednávanie nedostupných liekov (registrovaných a hradených zo zdravotného poistenia). Farmaceut v našej lekárni venuje min 60 min pracovného času manažmentu takejto objednávky od prijatia receptu pacienta, až po výdaj lieku pacientovi. V našej lekárni v priemere každý druhý týždeň vybavíme 1-2 takéto objednávky. Systém nie je jednotný, využívame rôzne webové platformy na spracovanie jednotlivých objednávok. To je spojené s výraznou administratívnou záťažou pracovníkov lekárne.

Aj napriek tomu, radi pre vás zistíme stav dostupnosti liekov, kontaktujeme za vás dodávateľov v SR aj výrobcov mimo SR, aby sme získali dôveryhodnú informáciu ohľadom obnovenia dostupnosti liekov. Táto informácia je dôležitá pre vás, ako aj vášho ošetrujúceho lekára, aby ste mali zabezpečenú adekvátnu zdravotnú starostlivosť, vrátane liekov.

Na úrovni EÚ sa buduje spoločný systém, prostredníctvom ktorého budú informácie ohľadom (ne)dostupnosti liekov k dispozícii všetkým stranám od pacientov, cez farmaceutov, lekárov, dodávateľov, výrobcov. Kým sa ale dopracujeme k jeho funkčnosti, vyskúšajte web ŠÚKL, alebo sa obráťte priamo na nás: o (ne)dostupnosti liekov, ktoré máte na lekársky predpis, zistíme všetko, čo bude v našich silách.

PharmDr. Lucia Vasikova

Text vytvoril dňa 23.02.2024 človek, nie AI…

Napíšte nám, čo si myslíte

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

sk_SK
sk_SK
Návrat hore