Na cestách neminiem lekáreň. Bolo to tak aj v Bhutáne.
V meste Bumthang, centrálny Bhután, sa plynulou angličtinou so mnou porozprávala PANI farmaceutka. Na prácu v lekárni postačuje dvojročné štúdium farmácie, farmakológie, anatómie, zdravovedy a prvej pomoci. Pracuje v lekárni už 31 rokov.
Úsmev a pokora ju neopúšťajú ani po toľkých rokoch. Aj keď smutnejšie dodáva, že „nejde biznis“, ale že niečo treba robiť, z niečoho treba žiť.
Minimálna mzda v Bhutáne je 90Eur, priemerná 250Eur. V krajine ešte stále funguje tradičná medicína, ale čoraz rýchlejšie sa do popredia dostáva klasická moderná medicína vrátane liekov. A to hlavne preto, že pri liečbe tradičnými postupmi sú potrebné prísny diétny režim, zdržať sa alkoholu a liečba môže trvať aj mesiace. Zároveň berie do úvahy fyzickú, duševnú a duchovnú pohodu jednotlivca. Využíva okrem iného približne 2000 druhov rastlín z takmer sedemtisíc identifikovaných druhov rastúcich v Bhutáne.
Moderná liečba naopak zdá sa byť „jednoduchšia“, veď len tak, bez prípravy a obmedzení prehltnem tabletku a už je hádam po chorobe.
Pravda bude niekde uprostred.
A aj Bhután sa mení. Verím, že ešte nadlho ostane rozprávkovým kráľovstvom, kde sa prosperita krajiny meria šťastím. To šťastie bolo vidno všade naokolo a bolo „vysokohorsky“ nákazlivé.
Veľa šťastných dní v zdraví želám
PharmDr. Lucia Vašíková
Foto: autorka, Bhután Apr2025